دسته بندی نشده

چگونه از آسیب ناشی از تخلیه باتری یو پی اس جلوگیری کنیم؟

چگونه از آسیب ناشی از باتری یو پی اس جلوگیری کنیم؟

در این مقاله می خواهیم با هم بررسی کنیم چگونه از آسیب ناشی از تخلیه باتری یو پی اس جلوگیری کنیم؟

 

تخلیه عمیق و تخلیه بیش از حد باتری یو پی اس چیست؟

دشارژ عمیق به طور کلی به این معنی است که باتری تا حدود ۸۰ درصد ظرفیت نامی خود دشارژ می شود. باتری یو پی اس باید پس از مدتی با استفاده از مواد فعال تخلیه شود. اگر ماده فعال به موقع فعال نشود قطعا روی ظرفیت باتری تاثیر می گذارد. بنابراین بهتر است هر ۲-۳ ماه یکبار باتری را تخلیه عمیق کرد که باعث افزایش طول عمر باتری می شود البته تخلیه عمیق بیش از حد مجاز نیست در غیر این صورت به باتری آسیب می رساند.
در طول تخلیه باتری یو پی اس، دی اکسید سرب و اسفنج های سرب بلوک های کریستالی کوچکی از سولفات سرب را در یک واکنش شیمیایی تشکیل می دهند. پس از شستشوی بیش از حد، سولفات سرب بلوک های کریستالی بزرگی را تشکیل می دهد. هنگامی که بلوک های کریستالی به طور نابرابر توزیع می شوند، صفحه تغییر شکل می دهد و مقاومت داخلی صفحه افزایش می یابد. هنگام شارژ، بازیابی بلوک‌های کریستال سولفات سرب که مانع از فرآیند شارژ می‌شوند، دشوار است.

 

علت تخلیه زیاد و عمیق باتری چیست؟

اکثر منابع تغذیه یو پی اس بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد رتبه بندی می شوند. هنگامی که بار کمتر از ۵۰٪ باشد، راندمان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین زمانی که یو پی اس با بار بسیار سبک کار می کند مقرون به صرفه است. علاوه بر این، برخی از کاربران همیشه معتقدند که سبک تر است، قابلیت اطمینان دستگاه بالاتر است و میزان خرابی آن کاهش می یابد. در واقع، این نظریه جهانی نیست، زیرا بار سبک می تواند احتمال آسیب رساندن به آخرین لوله برق را کاهش دهد، اما برای باتری بسیار خطرناک است. زیرا در صورتی که باتری یو پی اس سیستم حفاظتی عمیق نداشته باشد در هنگام کار با بار بسیار کم باعث تخلیه بیش از حد باتری و آسیب دائمی به باتری می شود.
۱. خروجی جریان کم طولانی مدت. همانطور که همه ما می دانیم ظرفیت باتری UPS ارتباط نزدیکی با توان خروجی دارد. هرچه جریان تخلیه کمتر باشد، در واقع بیشتر تخلیه می شود. به طور معمول، تخلیه باتری باید در ۸۰٪ کنترل شود. به عبارت دیگر، زمانی که یک باتری تا ۸۰ درصد ظرفیت نامی خود دشارژ شود، نمی تواند به دشارژ ادامه دهد. اگر به طور مداوم تخلیه شود، باعث تخلیه عمیق باتری یو پی اس می شود. عدم انجام اقدامات اصلاحی سریع ممکن است منجر به آسیب دائمی باتری شود.
۲. گردش های منظم برای دوره های زمانی طولانی. برخی از واحدهای موجود در منطقه ممکن است به دلیل قطع مکرر برق باعث تخلیه باتری یو پی اس شوند. اگر زمانی که باتری خالی می شود زمان شارژ کافی نباشد و بلافاصله شارژ دیگری انجام شود، ممکن است باعث تخلیه مکرر باتری شود.
مقاومت باتری یو پی اس کم است، اما ولتاژ باتری ارتباط نزدیکی با ولتاژ خروجی دارد. اگر توان خروجی کم باشد، ولتاژ بسیار بالا خواهد بود و با رسیدن به حد حفاظت، توان ثابت آزاد می شود. بنابراین، یک یو پی اس سبک باید پس از تخلیه به مقدار ایمنی پایین از خاموش شدن خودداری کند. برای تاخیر طولانی مدت UPS، مقدار حفاظت ولتاژ پایین باید افزایش یابد.

برق اضطراری چیست؟

 

چگونه از آسیب های ناشی از تخلیه بیش از حد باتری یو پی اس جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از آسیب باتری، باتری تخلیه شده باید ظرف ۷۲ ساعت پس از تخلیه شارژ شود.
هنگامی که منبع تغذیه یو پی اس خاموش است، باتری متصل را جدا کنید، در غیر این صورت باتری یو پی اس وصل شده در اثر تخلیه بیش از حد ظرف چند روز تا یک هفته آسیب می بیند. بنابراین، هنگامی که منبع تغذیه اضطراری UPS استفاده نمی شود، خط اتصال بین باتری و میزبان منبع تغذیه UPS را قطع کنید.
در مورد باتری، توصیه می شود باتری یو پی اس را بلافاصله پس از شارژ شارژ کنید. شارژ مجدد باتری یو پی اس ظرف ۷۲ ساعت پس از شارژ، ظرفیت و دوام باتری را به طور کامل بازیابی می کند. باتری منبع تغذیه UPS نباید اجازه دهد ولتاژ هر واحد پس از تخلیه باتری کمتر از ۱ ولت و برای باتری ۱۲ ولت کمتر از ۶ ولت باشد.
اساساً یو پی اس آلارم ایجاد می کند. هنگامی که ولتاژ به ولتاژ پایان منبع کاهش می یابد (ولتاژ یک طرف نزدیک به ۱۰.۸ ولت)، زنگ هشدار به صدا در می آید. در این زمان، تجهیزات الکتریکی و UPS باید بلافاصله خاموش شوند. با این حال، هنگامی که ولتاژ تخلیه نهایی می رسد، برای جلوگیری از تخلیه بیش از حد، به طور خودکار خاموش می شود.
در واقع باتری های یو پی اس برای تامین برق نیاز به مقداری گرما و سرما دارند. تا زمانی که دمای اتاق نرمال باشد، دمای بیش از حد به راحتی باعث افزایش دمای باتری و بدتر شدن عملکرد باتری می شود و بسیار کم باعث کاهش فعالیت و در نتیجه دریافت بد باتری و شارژ و دشارژ طولانی تر می شود. زمان. به طور غیرمستقیم عمر باتری خودروهای برقی را کاهش می دهد.
مورد فوق دلیل تخلیه بیش از حد باتری یو پی اس می باشد. در طول استفاده روزانه از منبع تغذیه یو پی اس، باید از تخلیه اتصال کوتاه یا تخلیه عمیق باتری یو پی اس خودداری شود. تنها استفاده دقیق از یو پی اس می تواند عمر منبع تغذیه یو پی اس را افزایش دهد.

در صورت هرگونه سوال از کارشناسان فرصت کیش با ما تماس بگیرید.

منبع:     everexceed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + شش =